BLOG

Mít vše na očích

03. 12. 2015
Mít vše na očích

Ano, jde o parafrázi Mít vše hotovo. Tentokrát ale nejde o organizaci úkolů, ale podporu kreativity. Stejně jako je důležité své úkoly dostat z hlavy, je zásadní si některé věci stále připomínat.

Představa autora, tvůrce a inovátora vypadá v běžném pojetí asi následovně: rozervaný umělec si ve tři ráno zapaluje x-tou cigaretu a dívá se do prázdné stránky, na plátno nebo v ruce drží zkumavku. Tak vypadá kreativní proces v pohádce, ne v kancelářích ☺
My kreativní lidé bychom měli umět tvořit na povel. Nebo aspoň přes noc. Chytrá zeď hraje v tomto procesu roli hned dvakrát. Při brainstormingu, kdy pomáhá při generování nápadů, a pak při jejich uzrávání.

Nápady zrají jako víno

Pokud chcete přijít s inovativní myšlenkou nebo nápadem, musejí totiž dozrát. Představte si mouku, vodu a další ingredience na těsto. Smísíte je dohromady – a nic. Teprve kvásek je přetvoří v novou kvalitu, která je více než součet jednotlivých přísad. Mysl funguje stejně – sbírá podněty, informace a střípky vědomostí, které až určitý moment poskládá do nového obrazce. Tento proces se dá podpořit právě díky Chytré zdi.
Máte zadání – třeba vymyslet způsob, jak lépe podat a prodat tužky. Jak může Chytrá zeď pomoci? Jednoduše si tento problém nakreslíte, napíšete nebo zaznamenáte na Chytrou zeď. Při každém pohledu na ní dostává vaše podvědomí šťouchanec. Přemýšlej o prodeji tužek! A čím dál více také registrujete, co všechno s tužkami souvisí. Vidíte lidi píšící tužkou na každém rohu, najednou se na každém rohu objeví papírnictví. A vy pak jednou sednete k počítači, mrknete na svůj zápis – a najednou vás to trkne. Počítač tužku vlastně nahradil… ale porovnejte si obrázek nakreslený myší v programu Malování se skicou kreslenou tužkou. Nápad je to možná banální a jednoduchý, ale stejně takové se zdají všechny – při pohledu nazpět.
bila-chytra-zed-detail-11

Nepodceňujte přípravu

To všechno ale vyžaduje velkou zásobu materiálu, který s tématem souvisí, ale nakonec jej zahodíte. A pro tento účel je Chytrá zeď také řešením. Na rozdíl od běžných whiteboardů nebo flipchartů může být velká přesně tak, jak potřebujete. Při psaní poznámek se tedy nemusíte omezovat plochou.
Tip: Mozku trvá delší dobu zjistit systém v tom, co chybí. Když psychologové ukazovali dobrovolníkům karty se slovy, která všechna obsahovala písmeno „e“, tento princip odhalili velmi brzy. Pokud ale systém spočíval v tom, že určité písmeno chybělo, zabralo jim to daleko více času. Proto při hledání souvislostí si klaďte otázku: Co chybí? Co tu není a co by mělo být?

Sdílet na: