BLOG

Pište rukou – budete mít lepší paměť i představivost

15. 10. 2015
Pište rukou – budete mít lepší paměť i představivost

Používání chytré zdi zvyšuje IQ o pět bodů! To je sice nadsázka, ale faktem zůstává, že chytrá zeď rozvíjí myšlení, a to hned dvěma způsoby. Tím prvním je psaní rukou. Proč je lepší psát rukou než na počítači?

Už malé děti dnes dokáží ovládat tablet nebo telefon, naťukat pár slov na klávesnici. A páťáci si začínají psát poznámky ve škole na laptopu, který se pak stává hlavní studijní pomůckou na gymnáziu. Psychologové a neurologové ale varují – pište více rukou a poznámky z přednášek si rozhodně nepište na počítači. Psaní na počítači je výrazně rychlejší, což vede k tomu, že si studenti zaznamenají vše. Doslovně a bez jakékoliv hierarchie. Podle posledního výzkumu amerických studentů ti, kteří psali na papír, rozuměli dané látce více. Probírané poznatky pak dokázali lépe aplikovat a propojit se svými stávajícími vědomostmi.
IMG_6012

Zápisky psané rukou jsou kvalitnější!

Podívejte se kolem sebe, až budete na příští poradě nebo jednání. Téměř všichni budou mít před sebou otevřený notebook – a ruku na srdce, kolik z nich bude při poradě vyřizovat e-maily nebo Facebookovat. Pokušení internetu se dá jen velmi těžko odolat. Také studenti, kteří mají možnost se připojit k internetu, jsou podle výzkumu především na sociálních sítích a zápisky si dělají jen automaticky a bez přemýšlení.

Vědci, kteří výzkum provedli (Pam Muellerová a Daniel Oppenheimer, více o výzkumu v angličtině zde), to vysvětlují tím, že ruční psaní využívá jiné kognitivní, rozumové schopnosti. Pokud zrovna nepíšete těsnopisem, nemáte šanci zaznamenat každé slovo – a tak si informace třídíte, zpracováváte a shrnujete tak, abyste si zapsali to podstatné.

Další podstatný prvek, který se do tohoto procesu zapojuje, je pohybová paměť. Už jste někdy automaticky šli svojí obvyklou cestou do práce, přestože jste měli zamířit opačným směrem k zubaři? Stejného principu využívaly například i tradiční tresty typu „opiš stokrát toto cvičení“. Čím více smyslů zapojíte, tím lepší pochopení máte. Čím vícekrát něco napíšete, tím spíše si to později vybavíte.

kl

Chytrá zeď pro chytřejší lidi

Psaní na chytrou zeď je stejně prospěšné pro paměť a mozek jako zaznamenávání látky ve škole. I proto si ji tak pochvalují studenti i učitelé. Pochopení látky může výrazně zrychlit, pomoci při zapamatování a navíc studenty baví! Když máte chytrou zeď v práci a využíváte ji k brainstormingům, ať již skupinovým nebo soukromým, zapojujete přesně ten typ kognitivních schopností jako studenti. Další výhodou je velikost zdi. Na velkou plochu se vejde hodně nápadů a už tento samotný fakt stimuluje váš mozek, aby tyto nápady vytvářel.

Jaká je další výhoda chytré zdi pro mozek? Všechno na ní zapsané slouží jako vizuální připomínka – o tom podrobněji v dalším článku.

Sdílet na: