BLOG

Myšlenkové mapy – Zorganizujte si myšlenky přehledně

 
10. 01. 2016
Myšlenkové mapy – Zorganizujte si myšlenky přehledně

Velký náročný úkol, téma nebo projekt, který vám zabere celý rok… Také máte takové to mrazení v břiše, když na něj pomyslíte? Jsou to přece desítky a možná i stovky otázek, úkolů, podkladů a faktů, které se k němu pojí. Myšlenkové mapy jsou tím optimálním nástrojem, jak si udělat v hlavě pořádek.

Myšlenkové mapy nejsou jaderná fyzika a jejich princip je poměrně jednoduchý. Instinktivně k nim saháme vždy, když si potřebujeme komplexní téma přehledně a jasně zobrazit. Samozřejmě se můžete obejít bez myšlenkové mapy a rovnou se vrhnout na realizaci. Můžete pak ale dopadnout jako dvě kamarádky. Jedna z nich se vypravila na třítýdenní tábor a zapomněla na jednu jedinou věc – boty. Druhá se zase připravovala na státnice 70-441a měla naučené všechny otázky perfektně – až na jednu, která byla na druhé straně listu, na kterém byly otázky sepsané.

Myšlenkové mapy – pro pohled z výšky

Můžeme podobným problémům předejít jen díky tomu, že si nakreslíme myšlenkovou mapu? Zřejmě ano. Základním principem je totiž zapsání všech souvislostí, které vás k danému tématu napadnou. U přípravy na tábor tak napíšete třeba kategorii „oblečení“ a automaticky vás napadne „obuv“. Stejně tak u přípravy na státnice bude jedna z položek „otázky“, ke kterým rozepíšete jednotlivá čísla otázek a zřejmě vás napadne, proč má jeden z předmětů otázek jen 30, místo 31.

Datascan00

Z více stran

Myšlenkové mapy umožňují se na danou problematiku podívat z několika hledisek a do takové úrovně podrobnosti, jakou potřebujete. Jak při její tvorbě tedy postupovat? Doprostřed patří dané téma, ke kterému postupně dokreslujete a dopisujete „pavouka“ souvislostí. K těmto souvislostem pak můžete 70-445 nakreslit další úroveň podrobnosti. Pokud třeba plánujete stěhování, můžete úroveň ponoření skončit na počtu krabic, které budete potřebovat. Anebo na porovnání jednotlivých e-shopů s balicími materiály. Případně vás, při pohledu na myšlenkovou mapu, napadne alternativa a tou je vzít si krabice v nejbližší zelenině.

Alternativní vesmíry a mrtvé úhly

Myšlenkové mapy se v tomto ohledu podobají brainstormingu, ke kterému už nepotřebujete nikoho dalšího – jen sebe a velkou plochu na psaní. Zjistíte tak, že při pohledu na mapu objevíte další možnosti, prázdná místa nebo skryté možnosti, které jsou zřejmé jen při vizuálním ztvárnění. Podívat se na určitý problém s odstupem nám totiž umožňuje zbavit se mrtvého úhlu, který všichni máme.

swp

Výhody Chytré zdi pro myšlenkové mapy

Chytrá zeď vám umožňuje rozmáchnout se, jak fyzicky, tak myšlenkově. Nástroj totiž do určité míry určuje způsob naší práce. A není víc k vzteku, než když si geniální myšlenku nemáme kam napsat, protože je papír příliš malý.
Na Chytré zdi si můžete mapu nechat dlouho dobu a postupně doplňovat. Zejména pokud se jedná o projekty, které trvají dlouho nebo nemají konkrétní datum ukončení. Z jednoduché mapy s pěti bublinami pak můžete vytvořit podrobný plán, včetně časové osy a dalších nezbytností.
A na Chytré zdi můžete opravovat. Žádný plán není dokonalý a vy máte možnost bezbolestné změny podle toho, jak se mění okolnosti. Žádné zdlouhavé překreslování pokaždé, když chcete opravit jednu položku.

Sdílet na: